Jak dopasować prawidłowe oświetlenie w domu?

Jak dopasować prawidłowe oświetlenie w domu?

02.02.2020 13:37

Oświetlenie to najistotniejszy element wyposażenia naszego domu, konstruuje on warunki do pracy i odpoczynku, oraz tworzy styl wnętrza.

Tak samo jak niedobór także nadmiar światła negatywnie może wpływać na zdrowie a przede wszystkim na samopoczucie człowieka.

Oświetlenie do domu powinno być dobrze zaplanowane, mając na względzie wielkość pomieszczeń jak i również różne zapotrzebowanie na światło w zależności od pory roku czy też dnia.

Przeglądając asortyment w naszym sklepie, zwróć uwagę na to, że najczęściej wyróżniamy 3 typy oświetlenia:

  • główne (ogólne) – równomierne oświetlenie przestrzeni z góry
  • miejscowe (punktowe) – przeznaczone do dodatkowego doświetlenia np. miejsca pracy
  • dekoracyjne – światło kreujące klimat i charakter pomieszczenia oraz podkreślające elementy ozdobne, np. półki

Oświetlenie należy dopasować w zależności od przeznaczenia wnętrza. Momentami jedna lampa wisząca jest dostateczna do zapewnienia odpowiednich warunków.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, jak dopasować oświetlenie do różnego rodzaju pomieszczeń.

Oświetlenie salonu

W pokoju dziennym tętni życie, dlatego tak istotną rolę pełni tu oświetlenie górne rozpraszające promienie świetlne. Dlatego też najczęściej w centralnej części sufitu montuje się lampę wiszącą, która w doskonały sposób rozświetla pomieszczenie. Do celów dekoracyjnych możemy zastosować również oświetlenie miejscowe (np. świetliki ledowe) pod meblami czy sofą. Ważne jest to aby pamiętać, iż wieczorem powinno się ograniczyć ilość sztucznego światła, ponieważ organizm ludzki jest tak zaprogramowany, że pod koniec dnia potrzebuje wyciszenia. Podczas oglądania telewizji czy też spokojnej rozmowy ze współlokatorami wystarczające będzie światło o niskim natężeniu, czyli wspomniane już świetliki.

Oświetlenie łazienki

Do łazienki mało kiedy docierają promienie słoneczne, a oświetlenie z mocnym natężeniem jest tu bardzo potrzebne. Z tej też racji warto w tym pomieszczeniu zamontować parę źródeł oświetlenia, zarówno głównych, jak i miejscowych. Lampa wisząca pozwoli oświetlić całą przestrzeń, z kolei lampki punktowe doświetlą miejsca nad lustrem. Co istotne, lampy łazienkowe muszą być odporne na wilgoć, dlatego też nie poleca się montażu żyrandoli wykonanych z papieru czy drewna.

Oświetlenie biura/miejsca do pracy

Zbyt mała ilość światła jest w stanie spowodować senność i apatię, z tego względu zaleca się by nasze miejsce pracy było bardzo jasne. Najbardziej odpowiednią rzeczą jest montaż tzw. oświetlenia mieszanego. Przy suficie należy zainstalować lampę posiadającą źródło światła o silnym natężeniu. Natomiast miejsce robocze (biurko, blat itp.) doświetla się np. dodatkową lampką na biurko.

Oświetlenie do sypialni

Sypialnia jest jednym z tych miejsc w domu, gdzie oświetlenie może być łagodniejsze. Tak delikatne światło bardzo sprzyja wyciszeniu oraz odpoczynkowi. Dobierając oświetlanie do sypialni możesz powziąć decyzję o zakupie żyrandola oraz dodatkowych lampek nocnych które mogłyby być ustawione przy łóżku. Prawidłowym rozwiązanie są kinkiety na ścianie lub lampki instalowane w suficie podwieszanym które są źródłem światła o niskim natężeniu.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecka bardzo istotnym punktem jest to by oświetlenie miało możliwość regulowania poziomu natężenia. Podczas zabawy lub nauki dziecko powinno mieć mocne światło które sprzyja wysiłkowi umysłowemu. Podczas odpoczynku lub zasypiania oświetlenie powinno być przygaszone co sprzyja wyciszeniu dziecka.

Oświetlenie do kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem w którym najczęściej gościmy w domu. Sporządzanie dania powinno przebiegać w jasnym pomieszczeniu, dlatego też to tu najbardziej odpowiednie jest oświetlenie mieszane i wiele źródeł światła płynącego z różnych miejsc. Główna lampa kuchenna powinna dostarczać sporo światła, aczkolwiek kluczowe jest światło miejscowe które skierowane musi być na przestrzenie robocze, np. blat lub stół.

Trzy reguły wyboru oświetlenia do domu:

  • W miejscu przeznaczonym do odpoczynku najlepiej jakby światło było rozproszone i przygaszone
  • W miejscu przeznaczonym do pracy prowadzimy światło o silnym natężeniu – zachęca do działania
  • Oświetlenie uzupełniające wykorzystujemy do nadawania stylu jak i również optycznego zwiększenia lub pomniejszania przestrzeni.
Opublikowano News Przez:
Administrator

Pliki Cookie

Więcej szczegółów